Први историјски списи који спомињу село Врчин  датирају из 16. века. У Турском попису београдске нахије из 1528. године   помиње  се под називом Хрчин. У периоду од 1528 – 1530.  године село је бројало 12 становника, а прва школа у  Врчину   основана је   1827. године и налазила се у оквиру црквене куће.

Изложбом „Завичајни сокак“ спојили смо богато културно- историјско наслеђе  Врчина и врчинске школе, а у простору потпуно реновиране, савремене школе каква је она данас.

Свечаност поводом отварања изложбе одржана је у петак 14. новембра 2014. године. Добродошлицу посетиоцима  пожелео је директор наше школе Добрица Синђелић, а изложбу је отворио члан Општинског већа ГО Гроцка, господин  Живадин Митрић. Међу многобројним посетиоцима били су и чланови Савета родитеља, Школског одбора, Ученичког парламента и колектива наше школе.

Аутори поставке су  проф. ликовне културе Марина Митрић, проф. српског језика Марија Старчевић  и  проф. разредне наставе Слађана Вагић, а сарадници су  проф.српског језика Јелена Лепен,  школска библиотекарка Снежана Теофиловић и проф.музичке културе Мила Ђачић.

Програм су водиле Теодора Тимотић и Вања Теофиловић, наступила је и вокална етно група наше школе чије су чланице  Мирјана Ђорђевић, Лидија Божиновић, Теона Лазаревић, Анастасија Кангрга – Микулић, Наталија Фаркаш, Невена Теофиловић и Василија Бугарски.  Драмски скеч „Аутентична прича из Врчина“  извеле су Милица Теофиловић и Слађана Радовановић.

Поводом отварања „Завичајног сокака“ наша школа је расписала и литерарни конкурс „Врчин, мој завичај“.  Првопласирана Емилија Крантић, ученица 7/1 разреда прочитала је свој рад и  награђена је књигом.

Слика 9