Први историјски списи који спомињу село Врчин датирају из 16. века. У Турском попису београдске нахије из 1528. године помиње се под називом Хрчин. У периоду од 1528 – 1530. године село је бројало 12 становника, а прва школа у Врчину основана је 1827. године и налазила се у оквиру црквене куће.
Изложбом „Завичајни сокак“ спојили смо богато културно- историјско наслеђе Врчина и врчинске школе, а у простору потпуно реновиране, савремене школе каква је она данас.
Свечаност поводом отварања изложбе одржана је у петак 14. новембра 2014. године. Добродошлицу посетиоцима пожелео је директор наше школе Добрица Синђелић, а изложбу је отворио члан Општинског већа ГО Гроцка, господин Живадин Митрић. Међу многобројним посетиоцима били су и чланови Савета родитеља, Школског одбора, Ученичког парламента и колектива наше школе.
Аутори поставке су проф. ликовне културе Марина Митрић, проф. српског језика Марија Старчевић и проф. разредне наставе Слађана Вагић, а сарадници су проф.српског језика Јелена Лепен, школска библиотекарка Снежана Теофиловић и проф.музичке културе Мила Ђачић.
Програм су водиле Теодора Тимотић и Вања Теофиловић, наступила је и вокална етно група наше школе чије су чланице Мирјана Ђорђевић, Лидија Божиновић, Теона Лазаревић, Анастасија Кангрга – Микулић, Наталија Фаркаш, Невена Теофиловић и Василија Бугарски. Драмски скеч „Аутентична прича из Врчина“ извеле су Милица Теофиловић и Слађана Радовановић.
Поводом отварања „Завичајног сокака“ наша школа је расписала и литерарни конкурс „Врчин, мој завичај“. Првопласирана Емилија Крантић, ученица 7/1 разреда прочитала је свој рад и награђена је књигом.